Publiczna, prywatna i hybrydowa chmura
Chmury publiczne oferują szeroki zakres funkcji i usług oraz dużą elastyczność, która umożliwia szybki rozwój aplikacji. Ponadto gwarantują oszczędność kosztów, dzięki temu, że w chmurach publicznych opłaca się tylko zużyte zasoby oraz można je łatwo skalować, aby uzyskać ich wysoką dostępność.
Jeżeli chodzi o chmury prywatne, to doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdzie kluczowe znaczenie mają niskie opóźnienia lub gdy przepisy dotyczące suwerenności danych wymuszają określone wymagania dotyczące lokalizacji. Chmury prywatne oferują również obniżenie kosztów operacji, w sytuacjach, gdy wykorzystanie przepustowości jest przewidywalne, a wiele organizacji woli, aby pewne obciążenia pozostały na miejscu ze względu na politykę, bezpieczeństwo lub wymogi zgodności.
W miarę jak rozwijają się funkcje chmur publicznych i prywatnych, przenoszenie aplikacji i danych umożliwia przedsiębiorstwom ciągły wybór najlepszego zasobu chmurowego dla danego obciążenia. Aby jednak zapewnić bezproblemowe przenoszenie i spójne wykorzystanie zasobów, organizacje potrzebują platformy chmurowej, która zapewni spójność we wszystkich środowiskach, dostarczając wspólny zestaw narzędzi do zarządzania politykami, bezpieczeństwem, zgodnością i optymalizacją.
Sieć Centrum Danych
Przedsiębiorstwa powinny przyjąć holistyczną strategię zarządzania infrastrukturą sieciową, aby sprostać specyficznym wyzwaniom związanym z wydajnością, bezpieczeństwem i zarządzaniem mocno rozproszonymi aplikacjami, użytkownikami i urządzeniami. Dotychczasowe rozwiązania, które opierały się na ręcznych procesach zabezpieczania danych i aplikacji, nie są już adekwatne ani wystarczające.
Branża sieciowa dostrzegła te wyzwania i stawia im czoła przy pomocy architektury opartej na intencjach, która bazuje na sieci definiowanej programowo, aby zapewnić nieustanne dopasowanie sieci do polityk IT i biznesowych. Oznacza to, że zasady dotyczące aplikacji, bezpieczeństwa i zgodności mogą być zdefiniowane raz, a następnie egzekwowane i monitorowane pomiędzy dowolnymi grupami użytkowników a dowolną aplikacją lub usługą – a nawet pomiędzy samymi aplikacjami i usługami – niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
W środowisku chmury hybrydowej coraz większym wyzwaniem jest utrzymanie jednorodnego modelu operacyjnego przedsiębiorstwa, przestrzeganie korporacyjnych polityk bezpieczeństwa i uzyskanie widoczności w środowiskach hybrydowych. Cisco Cloud ACI to kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia prostsze operacje, spójne zarządzanie polityką i widoczność w wielu centrach danych w siedzibie firmy i chmurach publicznych lub środowiskach chmur hybrydowych. Usługa Cisco Cloud ACI umożliwia klientom korzystającym z Cisco ACI w lokalnych centrach danych na rozszerzenie polityk Cisco ACI na chmury publiczne.
Więksi dostawcy usług wdrażają także sieci VXLAN EVPN oparte na otwartych standardach. Wraz z przejściem przemysłu z Frame Encapsulation (MAC-in-MAC) na Packet Encapsulation (MAC-in-IP), wielu dostawców wprowadziło VXLAN do swojego portfolio Data Center Switching, aby umożliwić technikę kodowania opartą na standardach. Początkowo VXLAN był wprowadzony tylko jako usługa warstwy 2, z prostą semantyką Flood and Learn jak Ethernet. W związku z tym VXLAN został wzbogacony o własną płaszczyznę sterowania, aby przezwyciężyć ograniczenia VXLAN Flood and Learn. Multiprotokół Border Gateway Protocol z Ethernet Virtual Private Network (MP-BGP EVPN) został wprowadzony jako płaszczyzna kontrolna, a VXLAN został użyty w płaszczyźnie danych.
Aby zautomatyzować proces dostarczania sieci, usługodawcy wdrażają metodyki DevOps i narzędzia GitOps służące do Continuous Integration/ Continuous Delivery (CI/CD), które usprawniają operacje i zwiększają wydajność infrastruktury.
Serwer
Przed nowoczesną platformą serwerową stawiane są duże wymagania. Powinna ona być nie tylko niezawodna i gwarantować wydajność. Musi mieć również możliwość skalowania w górę i w dół w przewidywalny sposób. Integracja z sieciami, platformami pamięci masowej, wirtualizacją i innymi rozwiązaniami musi być niezawodna i prosta. Ponadto musi być łatwa w zarządzaniu.
Popularnym sposobem na sprostanie wszystkim wyzwaniom w portach jest zastosowanie rozwiązania Hyperconverged infrastructure (HCI). Infrastruktura hiperkonwergentna (HCI) to połączenie obliczeń, wirtualizacji, pamięci masowej i sieci w jednym skupisku. Zaczynając od zaledwie trzech węzłów, przedsiębiorstwa mogą z łatwością skalować, dopasowując się do potrzeb w zakresie zasobów obliczeniowych i pamięci masowej. Hiperkonwergencja zapewnia prostotę zbliżoną do chmury w siedzibie firmy i w ramach jednej, łatwo zarządzanej platformy.
HCI oferuje większą abstrakcyjność oraz wyższą automatyzację i skalowalność niż infrastruktura konwergentna. HCI upraszcza administrację, zapewniając pojedynczy punkt zarządzania. HCI w pełni integruje się ze wszystkimi centrami danych, eliminując potrzebę stosowania oddzielnych serwerów i sieciowych pamięci masowych oraz zapewniając infrastrukturę na żądanie dla obciążeń skoncentrowanych na danych.
Przechowywanie
Przedsiębiorstwa stoją również przed nowymi wyzwaniami w zakresie przechowywania i gospodarowania danymi. Nie tylko muszą obsługiwać większe ilości danych, ale także pracować z różnymi ich typami, z których wiele jest nieustrukturyzowanych. Jednocześnie obciążenia stają się bardziej złożone i zróżnicowane, a ponadto często są rozproszone w wielu lokalizacjach geograficznych.
Wraz z rozwojem aplikacji nowej generacji napędzanych przez trendy typu big data, przedsiębiorstwa sięgają po rozwiązania pamięci masowej definiowanej programowo, aby osiągnąć większą wydajność, odporność, skalowalność i opłacalność. Takie podejście do architektury pamięci masowej wykorzystuje warstwę oprogramowania do dostarczania i zarządzania fizyczną pojemnością pamięci masowej na standardowych serwerach. Poprzez oddzielenie oprogramowania zarządzającego pamięcią masową od sprzętu, rozwiązania definiowane programowo pozwalają na zakup sprzętu i oprogramowania w sposób niezależny, zamiast ograniczać organizacje do zastrzeżonych platform.
Kluczem do prawidłowego funkcjonowania pamięci masowej definiowanej programowo jest wybór rozwiązań, które są szybkie we wdrożeniu i proste w zarządzaniu, obsługują wiele rodzajów obciążeń, a także odciążają zespoły IT od zarządzania heterogeniczną kolekcją nośników pamięci.